BELGRAD

Merhaba, ben Sırbistan’ın başkenti Belgrad. Tuna ve Sava Irmaklarının birleştiği ve Avrupa’yı Balkanlara bağlayan üç önemli tarihi yolun kesiştiği noktada yer almaktayım. Şehirleşme ile ilgili çalışmalarımda bulunduğum coğrafik konum önemli rol oynadı. Marka imajımın oluşması her iki ırmağın sağ kıyısındaki tepelerde, Kalemegdan Burnunda yer alan hisar ile limanın birleştiği yerde gelişti. Sırbistan’ın bir sınır şehri olmam marka şehir tarihimi, askeri sahada oynadığım rol tayin etmiştir.

İlk defa 1521’de Osmanlıların eline geçtim. Osmanlı yönetimi benim marka konumlandırmamı oluşturmaya başladı ve uzun süre canlı bir ticaret merkezi oldum. Osmanlıdan sonra, Sırp ayaklanması beni Sırbistan’ın başşehri konumuna taşıdı. Daha sonra Osmanlıların hakimiyetine geçmekle beraber 1867’de tekrar Sırbistan’a ve 1921’de de Yugoslavya’ya başşehir oldum. 1945’ten sonra Yeni Belgrad’ın kurulması ve bazı merkezi görevleri üstlenmesiyle, Sava’nın düz ve alüvyonlu sol kıyısında yayıldı ve eski bir Macar şehri olan Zemun ile birleştim. 1980’li yıllarda şehrimde yaşayan insanların sayısı 1,5 milyonu geçmişti.

Tüm bu yaşananlar benim şehir markası olarak varlığımı oluşturmama çok engel oldu. Rakip analizimi yaptığımda Avrupa’nın diğer önemli şehirlerinden daha güçlü özeliklerim olmasına rağmen defalarca yönetimlerin değiştirilmesi ve işgallere uğramam doğru dürüst marka kimliğimin oluşmasını bile engelledi. Birden fazla medeniyetin yer aldığı bir şehir olmama rağmen medeniyetlerin bir arada yaşamasını bir türlü yönetemedim. Osmanlı medeniyeti İslam anlayışını, Avrupa medeniyeti Hristiyan anlayışını yaşamak isterken birçok çatışmanın oluştuğu bir şehir oldum.

Belgrad şehir markası olarak sanayi ve ticaret merkezi olmayı hedefledim. Motorlu araçlar, tarım makinaları, dokuma, kimyasal ürünler ve yapı malzemeleri üretimine ağırlık verdim. Eski Yugoslavya’nın dış ticaretinin yarıdan fazlasını elime aldım. Şehrin içinden geçen üç demiryolu hattı milletlerarası ulaşımda önemli rol oynuyor. En önemli eğitim kurumu Belgrad Üniversitedir. Sayısız müze ve galerileri vardır. Ancak, hala komünizm kalıntılarının yer aldığı, soğuk, samimi olmayan eski bir şehir olarak maalesef markalaşma hayallerimin uzağında yer alıyorum.