CRISTIANO RONALDO

Cristiano Ronaldo, Portekiz’in neredeyse hiç adını duymadığımız şehirlerinden (dos Santos Aveiro) birinde 5 Şubat 1985 tarihinde dünyaya gelen Ronaldo’nun markalaşma serüveni da çok küçük yaşlarda başlamıştır. Marka kimliğinde ön plana çıkan özeliklerinin başında (koyu Katolik bir ailede doğduğu için) dindar yapısı ve duygusal kişiliği gelmektedir. 8 yaşında futbol ile tanışarak markalaşma serüveninin adımlarını atmış ve 2 yıl sonra profesyonel futbolculuk hayatına Andorinha’da başlamıştır.

Marka kavramı insanların doğuşuyla başlar ve bu serüven karakter, kişilik, davranışlar ve çalışmalarla birlikte gelişmeye devam eder. Henüz 10 yaşındayken gösterdiği duruş ve kişilik sayesinde Portekiz’in başkenti olan Lizbon şehrinin takımı Ronaldo ile ilgilemeye başlar. Sadece 3 gün sonra Ronaldo Lizbon’a yerleşir.  Sporting Lizbon Ronaldo markasının yaratılışındaki en büyük kriterlerden biridir. Çünkü bu marka Futbol sayesinde tüm dünyaya kendini duyuracaktı. Ancak, o yaşlarında Ronaldo markası serüveninin karşılaştığı ilk büyük engel sağlık problemi olmuştu. Kalp ritimlerinde problemler olduğundan dolayı futbol hayatı son bulabilirdi. Sporting Lizbon doktorları raporları sayesinde futbol hayatına devam edip markasını geliştirmeyi sürdürdü.

Lizbon’dayken global bir marka haline gelen Ronaldo ile artık dünya takımları ilgilenir olmuştu. Uluslararası ilk anlaşması Manchester United şehrine 19 milyon Euro karşılığında gerçekleşmiş ve Ronaldo markasının uluslararasında değeri belirlenmişti. Belli bir dönem sonra Ronaldo 7 sırt numaralı formasıyla tüm dünyada bilinirliğini artırmış artık “C7” markası oluşmuştu. Bu markanın dünyaya tanıtılmasında İngiltere ve İngiliz halkının çok katkısı olmuştur. Birçok başarıya imza attıktan sonra bu markanın değer her gün biraz daha artmaya devam etmiş ve 2008 yılında Real Madrid transferiyle dünya gündemine oturmuştu. Bu transferden sonra Ronaldo markasının değeri resmen 60 Milyon Euro olmuştur. 10 yıl Real Madrid’de sayısız başarıya imza atan Ronaldo markasının değeri, 2018 yılında Milano’nun Juventus takımına transfer olmasıyla 100 milyon Euro’ya yükselmiştir.

Ronaldo markası futbol hayatındaki başarılarıyla oluşmasına rağmen, özel hayatındaki yaşantısı marka değerinin iniş çıkışlar yaşamasına sebep olmuştur. 2010 yılında bir oğlu olduğunu kamuya duyuran Ronaldo, oğlunun annesinin kim olduğunu bildirmediği için kamu tarafından olumsuz geri dönüşler aldı. Bu olumsuz geri dönüşlerden doğan kriz neticesinde Ronaldo gündem değiştirmek için sayısız sivil toplum kuruluşuna yardım etti. Bu yardımlar ve marka kimliğinin istikrarından dolayı 2013 yılında memleketi Maderia’da adına müze açıldı. CR7 markası altında bir butik açtı. Sayısız markanın reklam yüzü oldu. CR7 şirketi sayısız çalışanı ve sayısız hizmet koluyla dünyanın en büyük şirketleri arasına yükseldi. Kendi hayatını kaleme alarak sanatın ve yazarlığın içinde olduğunu da gösterdi ve bir otobiyografi yayınladı.