LEONARDO DICAPRIO

Marka olmanın bir tesadüf olmadığının kanıtlarından biri Leonardo DiCaprio, 11 Kasım 1974 yılında dünya sinemasının göbeğinde Hollywood, Los Angeles, California, Amerika’da dünyaya geldi. Marka serüveninin aileden başladığı bir örnek DiCaprio, ki babası George DiCaprio Amerika’da bilinen mizah kitaplarının distribütörüydü. Henüz daha dünyaya gelmeden annesinin karnında sanat galerilerini gezerken Leonardo Da Vinci’nin İtalya’da ki bir sergisindeyken annesinin karnında ilk tepkisini gösterdiği için bu markanın adı Leonardo olmuştu.

Yaşam Leonardo’yu henüz daha bir yaşındayken ağırlamaya başlamış ve annesi ile babasının ayrılması sonucu zorlu bir hayat mücadelesinin içine girmişti. Ekonomik zorluklar çeken Leonardo’nun annesi birkaç işte birden çalışıyordu. Bu yaşam mücadelesi, Amerika’nın arka mahallelerinde yaşamasına sebep odu. Marka serüveni zorlukları gözlemleyerek, tecrübeler kazanarak ilerlemeye devam ederken, babasının yeni evliliğinden olan ve aktörlük yapan üvey kardeşi Adam Starr, Leonardo’yu ciddi bir şekilde etkiliyordu. Henüz 5 yaşındayken ilk oyunculuk deneyimini, bir süt reklamında oynayarak yaşadı. 12 yaşındayken çeşitli cast ajanslarına başvurular yaptı, kabul edildiği bir ajans ismini “Lenny Williams” değiştirmeyi teklif etti. Tam o sırada marka konumlandırmasını Leonardo DiCaprio olarak yapmaya karar verdi ve bu marka serüveninde attığı ilk ciddi adım oldu. Almış olduğu karar hayat stratejisini planlaması için kapılar açtı ve tüm eğitim hayatını oyunculuk üzerinde tamamlayan Leonardo marka itibarının güçlülüğünü kanıtlamış ve üniversiteden mezun olur olmaz ilk filmini 1989 yılında Parenthood isimli bir projede hayata geçirdi.

Kariyerinde birçok filmde ve dizide oyunculuk kalitesini ortaya koyan DiCaprio, Titanic filmiyle kariyerinin dönüm noktasına erişme fırsatı buldu. Bu film tüm Amerika ve dünyada marka bilinirliğini yüksek seviyelere çıkarmasına rağmen Caprio, o dönem en iyi erkek oyuncu Oscar ödülünü alamadı. Marka imajının tüm evrelerini ince ayrıntılarına kadar planlayan Caprio bir marka kriziyle karşı karşıya geldi. Bu kriz, Playboy dergisi tarafından Caprio’nun çıplak fotoğraflarının yayımlanmasıyla tüm dünyaya yayıldı. Davalara konu olan bu konu, Leonardo’nun yüksek tazminatlar kazanmasıyla kapandı. Çeşitli halkla ilişkiler çalışmalarıyla Caprio’nun marka itibarı yeniden toparlandı ve People dergisi onu dünyanın en güzel 50 insanından biri olarak ilan etti.

Bir marka olarak kariyerinin doruk noktasını, 2016 yılında “Diriliş” filmindeki rolüyle “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alarak yaşadı. Sayısız yapımda görev alan bu marka henüz 5 yaşındayken markalaşma serüvenine başladı. Global bir marka olarak tüm dünyada bilinen Leonardo’nun başarısı marka stratejilerini iyi uygulayıp hazırladığı plana sağdık kalması ve istikrarlı bir şekilde çalışması sonucunda elde edildi. Her markanın yola çıkmadan önce kısa vade ve uzun vade stratejik büyüme planlarını ve hedeflerini yapması durumunda kaçınılmaz elde edeceği başarıya sahip oldu.