MADRİD

Merhaba, ben İspanya’nın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri Madrid. Marka şehir konumlandırmamı kültürel tarihimi öne çıkarak oluşturdum. İspanya ve Avrupa tarihine yön veren olaylara ev sahipliği yapmam marka itibarımı daha da artırdı. Yerel halkın sıcaklığı ve samimiyeti sayesinde şehrimin dinamik atmosferi 24 saat yaşayan bir marka şehre dönüştürdü. Avrupa’nın en canlı gece hayatına sahip şehirleri arasında yer almam ve zengin kültürel mirasım ve tarihi yapılarımla adeta açık hava müzesi gibi görünmem bir tesadüf değil.

İber Yarımadası’nın tam kalbinde yer almam, İspanya İmparatorluğunun kurucusu olan İspanya Kralı II. Felipe tarafından 1561’te başkent ilan edildim. Bu ilan edilişimden sora markalaşma serüvenim başladı. II. Felipe’nin beni başkent seçmesindeki amaç ülkenin birleşmesi ve merkezileştirilmesi ve ulusun her köşesinden en hızlı mesaj ve iletişim alabileceği bir başkent yaratmaktı. Madrid markası olarak gelişmemi sağlayan en önemli şey güçlü bir merkezi şehir kurmak isteyen hükümdarların bu konudaki kararlılığı oldu.

Günümüzde Madrid markası olarak yaklaşık dört milyonluk bir nüfusa sahip durumdayım. Modern bir başkent imajımla, kentin çevresinde yer alan yerleşim yerleri yoğun göç nedeniyle estetik ve bütüncül bir kimlikten uzak görünse de şehrimin merkezindeki dar sokaklar orta çağ esintili yapılar, renkli mekanlar ve 24 saat yaşayan bir hareketliliğe sahip durumdayım.

Yoğun nüfusa rağmen nefes almayı başaran bir şehir merkezine sahip durumdayım. Ev dışında zaman geçirmekten hoşlanan yerel halka sunduğum fırsatları değerlendiriyor. İş ve uyku dışında şehir nüfusunun önemli bir bölümü sokaklarda, parklarda, mekanlarda zaman geçiriyor, tüm yorgunluk ve stresten uzaklaşıyor. Bu süreç marka itibarımın değer kazanmasına sebep oluyor. Madrid’de biraz vakit geçirmeye başlayınca buranın bambaşka yaşam tarzını iliklerinizde hissederek gerçek bir ‘madrilenos’ nasıl hisseder anlamaya başlıyorsunuz. Geleneksel kafelerde oturup bir şeyler içmek, bit pazarının keyifli curcunasını yaşamanın tadını bir aldığınız zaman bu şehre aşık olacaksınız.