NÜRNBERG

Merhaba, ben Nürnberg. Marka bilinirliğim ve konumlandırmam endüstri üzerine oluştuğu için tüm Avrupa beni “endüstri başkenti” olarak kabul eder. Her ne kadar Almanya’nın Bavyera bölgesinde yer alsam da ilk var oluşum Roma Germen İmparatorluğuna dayanmaktadır. Sanayileşmeden sonra sanat alanında da varlığımı göstermeme sebep olan en önemli etken AlbrechtDürer’in benim şehrimde doğup yaşaması olmuştur. Artık Orta Çağ’da sanat alanında da varlık göstermeye başlamıştım. Günümüze kadar ortaçağdan kalma surları taşıyan tek şehir olma unvanım marka itibarımı artırıyor. Surların içinde yer alan Nürnberg Kalesi, tarihsel ve mimari açıdan da Avrupa’nın en önemli konumlandırmalarından birine sahip durumdayım.

Markalaşma sürecinde en önemli unsurlardan birisi, krizleri fırsata çevirmek olmuştur benim için. Örneğin, ikinci Dünya Savaşı kalabalık Nazi mitinglerinin yapıldığı yerler bugünlerde müze olarak ziyaretçilere hizmet vermektedir. İkinci dünya savaşın sırasında da askeri bölge olarak kullanıldım. Uçak, denizaltı ve tank motorları dahil olmak üzere askeri üretim için önemli bir bölge olmuştum. Bu yüzden savaşın tam göbeğinde yer aldım ve İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri ile birlikte ABD Ordusu Hava Kuvvetleri tarafından bir bombalı saldırıya uğradım. Bu saldırı yüzünden bir saat içinde şehrimin yüzde doksanı yok oldu. Tahribatın yoğun derecesine rağmen, şehir savaştan sonra yeniden inşa edildi ve Orta Çağ’dan kalan bazı binaların yeniden inşası da dahil olmak üzere, savaş öncesi görünümünü geri dönüldü. Ancak, eski İmparatorluk kentinin tarihi yapısal durumun büyük bölümü sonsuza kadar ortadan kaybolmuş oldu. Her ne kadar kayıplar yaşasam da, yeni marka stratejimle varlığımı sürdürmeye devam ettim.

Almanların en büyük şehirleri arasında bulunuyor olmam, tıpkı diğer Alman şehirleri gibi son derece yüksek bir refah seviyesine sahip olmamı beraberinde getiriyor. Bu refah seviyesi doğal olarak yerli ve de yabancı birçok kişiyi şehre çekmektedir. Şehrin Çek Cumhuriyeti’ne de son derece yakın olması bölgeden göç almasına da sebep olmuştur. Özellikle de Avrupa Birliği’nin sağladığı serbest dolaşım hadisesi marka değerimde kilit bir rol oynamıştır. Nürnberg’e ulaşımı basitleştirerek daha fazla ziyaretçi çekmek asıl hedefim olmuştur.

Nürnberg markası olarak, ziyaretçilerime birçok gezilecek ve keyifli vakit geçirecek imkanlar sunuyorum, ilk önce kiliselerden başlamak gerekir. Gotik mimari yapının en güzel örnekleri olan yüksek kilise yapılarının görsel zenginliğimle marka itibarımı ön planda tutuyorum. Nürnberg Kilisesi, bilinen diğer adıyla Frauenkirche-Church Of OurLady, yani Katolik Kadınlar KilisesiHauptmarkt bölgesinde bulunmaktadır. Bu kilise 14. yy zamanından kalma bir tarihi eserdir. Tarihin bu kadar eski kalıntılarını seyretmek ve bu mimari yapıların içerisine girmek insanlara zaman yolculuğu deneyimi yaşatmamı sağlıyor.