ROMA

Merhaba, ben 2 bin 800 yıllık marka şehir deneyimi olan Roma. İtalya’nın başkenti unvanını taşırken aynı zamanda Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da benim şehir çatımın altında yer almaktadır. Bu yüzden bazı kaynaklar tarafından “iki devletin başkenti” olarak anılmam da marka şehir konumlandırmamda önemli rol oynamaktadır. İlk varoluşumdan beri tarihe yön veren birçok olay ve devletin izlerini yaşatmam benim marka şehir serüvenimi başlatmıştır. Markalama çalışmalarının başında şehir markası imajımı “aşk şehri” olarak belirledim. Bunun için Avrupa kıtasının en romantik şehirleri arasında yer aldım. Roma imparatorluğu döneminden bu yana tarihe meydan okuyan eşsiz güzellikteki mimari yapılarımı, çeşmelerimi, meydanlarımı ve sokaklarımı ziyaretçilerime sunmaya devam ediyorum. Bununla birlikte Avrupa tarihinde önemli rol oynamam sebebi ile, “Eternal City” (Ölümsüz Şehir) olarak adlandırılmaktayım.

Şehir markası çalışmalarımın en önemli unsurlarından biri şehir planıydı. Manzaralarım ve tarihi yapılarımı seyre sunarken, şehrimde Orta Çağ, Rönesans ve Barok izler her köşe başında varlığını göstermeye devam ediyor. Bu özeliklerimin hepsini marka vaadi olarak ziyaretçilerime sunuyorum. Ziyaretçilerim şehirde gezilebilecek birçok unsura daha gelmeden rahatlıkla ulaşabiliyor ve onlar şehre geldiği andan itibaren onlar için daha önceden hazırlanmış şehir rehberleri ile ziyaretçilerimi karşılıyorum. Antik Kolezyum Amfitiyatrosu, Vatikan, Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi), Castel Sant’Angelo, Palatine Tepesi, İspanyol Merdivenleri, Pantheon, Aziz Petrus Bazilikası, Galleria Borghese ve Trinita dei Monti Kilisesi tüm ziyaretçilerime eşsiz bir marka şehir deneyimi yaşatıyor.

Sanat severler için farklı alternatifler sunmayı hedefledim ve şehrimde Museo Nazionale dele Terme, Milli Antik Sanat Galerisi ve Galleria Borghese sanat koleksiyonu görmek isteyenlere sunuma açtım. Alışveriş yapılabilecek çok sayıda küçük butik ve konsept dükkanın sıralandığı Via del Corso Caddesi’nde hareketlilik ve sağladığım güvenlik marka itibarımı güçlendiriyor.

Turistik açıdan marka konumlandırmamı olabildiğince üst seviyelere çıkarabilmek için tüketicilere birçok alanda varlık gösterdiğimi sunmam gerekiyordu. Bunun için gastronomi alanındaki çalışmalarıma ağırlık verdim. Marka şehir olarak gastronomi özeliklerimi ön plana çıkardım. Akdeniz mutfağının en güzel lezzetlerini sunan restoranların açılmasını teşvik ettim. Butik ve küçük restoranlarımla da ziyaretçilerime sıra dışı tatlar sunmayı hedefledim. Pizza, makarna, salata ve deniz ürünleri çeşitleri arasında oluşturduğum marka konumlandırmam bilinirliğimi daha da artırdı. Bütün bunlarla birlikte tüm dünyada “dondurma” denildiğinde akla gelen ilk şehir olmayı başardım. Şimdilerde kaybolmaktan korkmadan ara sokaklarımda gezerek elde edilebilecek eşsiz bir marka deneyimi sunuyorum.