STOCKHOLM

Merhaba, ben Kuzey Avrupa’nın en güzel, en sakin ve aynı zamanda da en renkli şehirlerinden biri olan Stockholm. Sadece Kuzey Avrupa’nın en büyük ülkesi olan İsveç’in değil, bütün İskandinavya’nın başkenti olarak anılıyor olmak marka imajımı oluşturuyor. Kışlarımı sessiz ve derin bir uykuda geçirip yazlarıysa beyaz gecelerimle göz kamaştıran bir marka şehir olarak, renkli binalarım ve huzurlu insanlarımla İskandinavya’da kesinlikle görülmesi gereken şehirlerden biri konumuna taşındım. Bu yazıda sizlerle marka kimliğim altında az bilinen ve beni markalaştıran özel değerlerimi paylaşacağım.

Ben, 57 köprüyle birbirine bağlanan 14 ada üzerine kurulmuş bir adalar şehriyim. Şehri dolaşırken adadan adaya kolaylıkla geçiş yapma fırsatı sunuyorum. Aynı zamanda Dünya’nın en yaşanılabilir ve en çevre dostu şehirlerinden biri olarak marka konumlandırmamı oluşturdum. İskandinavya’nın başkenti ve sular üstündeki güzellik olarak da anılıyorum ve 2 Milyona yakın insana ev sahipliği yapıyorum. Daracık taş sokakları, şirin tarihi binaları ve kiliseleriyle sadece İsveç’in değil aynı zamanda tüm Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta çağ şehirlerinden biri olarak ben İsveç’in kalbiysem Gamla Stan da benim merkezim ve kalbim konumundadır.

Markalama serüvenimde beni ön plana çıkaran en büyük ayrıntılardan birisi de yaklaşık 70 müze ile “Müze Cenneti” olarak anılmamdır. Küçük bir şehir olmama rağmen bir çok alanda ve farklı konseptlerde yaklaşık 70 müzeyi barındırıyorum. Bu da benim gerçekten de kültürel anlamda İskandinavya’nın başkenti sıfatını fazlasıyla hak ettiğini gösteriyor. Yılın en uzun günü olan ve havanın yaklaşık 21 saat aydınlık olduğu 21 Haziran gününün sadece Stockholm’de değil tüm ülkede resmi tatil olması marka bilinirliğimi artırıyor ve ziyaretçilere yeni bir alan sunmamı sağlıyor. Tabii ki yaz aylarında gündüzler ne kadar uzunsa(beyaz geceler dedikleri) kış aylarında da geceler o kadar uzun ve karanlık geçiyor. Yılın en kısa gününde yaklaşık 6 saat aydınlık kalıyorum. Bu özeliklerimle marka farkındalığımı da ön plana çıkarabiliyorum.

Dünyaca ünlü Nobel Ödüllerinden Barış ödülü dışındaki Fizik, Kimya, Tıp, Ekonomi ve Edebiyat ödüllerinin hepsinin Stcokholm’deki Belediye Binası’nda verilmesi de benim diğer özeliklerimden bazıları arasında yer alıyor. Bunun nedeni tabii ki Alfred Nobel’in İsveçli olması. Kendisi aynı zamanda önce dinamiti sonrasında da bu tarz mucitlikleriyle marka konumlandırmasını oluşturan kişi. Alfred Nobel 19. Yüzyılda ülkenin en önemli mucitlerinden ve en zenginlerinden biri oluyor. Çocuğu olmadığı için tüm servetini kurduğu Nobel Vakfı’na bırakan Alfred Nobel, vakfın her sene 6 farklı alanda insanlığa hizmet etmiş kişilere ödül vermesini istiyor. 1901 yılından beri verilen bu ödüller Dünya’nın en prestijli ödülleri arasında. Hem coğrafi konum, hem şehir planlama stratejim hem de şehrimde yaşayan insanların özeliklerini kullanarak markalama serüvenimi yönetmeye devam ediyorum.